
Domowe wsparcie w walce z katarem
Katar jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Utrudnia oddychanie, dekoncentruje oraz rodzi uczucie zmęczenia i rozbicia. Jak załagodzić te objawy, stosując domowe, naturalne środki?
Nieżyt nosa może mieć wiele przyczyn. Najpowszechniejszymi z nich są alergia (tu katarowi towarzyszy często także zapalenie spojówek) i infekcja, wynikająca z zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. O ile w pierwszym przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z alergenem, nie obejdzie się bez leczenia farmakologicznego, o tyle z katarem o podłożu infekcyjnym można walczyć także domowymi sposobami.
Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze są inhalacje z dodatkiem ziół i olejków eterycznych. Rumianek, eukaliptus, sosna, mięta – to tylko niektóre rośliny o działaniu przeciwzapalnym, rozrzedzającym zalegający w przewodach nosowych śluz i usprawniającym oddychanie. Analogiczne działanie mają inhalacje z gorącej wody z dodatkiem naturalnych soli i minerałów.
Istotnym elementem walki z katarem jest zadbanie o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Pokoje należy regularnie wietrzyć i nie przegrzewać. Dobrą inwestycją są oczyszczacze i nawilżacze powietrza, które regulują wilgotność w pomieszczeniu i zapewniają odpowiednie warunki do oddychania.
Ważne jest także to, co jemy i pijemy podczas kataru. Pomocne mogą okazać się gorące, rozgrzewające cały organizm potrawy, takie jak zupy, oraz potrawy z dodatkiem czosnku i natki pietruszki, które wspomagają odporność. Zawsze zalecane są także świeże owoce i warzywa. Obowiązkowe są również napoje – woda w dużych ilościach i herbata, np. z dodatkiem soku z czarnego bzu lub malin, które doskonale nawadniają organizm i wspomagają ochronę błony śluzowej nosa przed wysuszeniem.
Jeśli katar jest szczególnie uciążliwy, a domowe sposoby walki z nim nie łagodzą jego objawów, dobrze jest sięgnąć po preparaty rozrzedzające wydzielinę, np. roztwór chlorku sodu w postaci bezpiecznych, jednorazowych ampułek do nosa.